Galeria : życie codzienne II (praca – kobiety)



Kobieta przy studni o wyciągu linowo kołowym ( bloku ) - drzeworyt z XVI wieku. Przykłady życia codziennego ( a szczególnie pracy ) zobaczyć można praktycznie na większości drzeworytów zamieszczonych na tej witrynie. Pracę mężczyzn ( chłopów ) widać w czasie prac polowych i przy pracach rzemieślniczych. Na uwagę zasługuje jeszcze fakt, że na kobietach spoczywał ciężar zbioru zbóż ( na znacznej liczbie drzeworytów z omawianego okresu to właśnie one wykonują czynność ścinania zboża i wiązania go ).

( Ilustracja z : P. Crescentyn, O pomnożeniu i rozkrzewieniu wszelakich pożytków, Kraków 1571. )












Niewiasta miesza kwas w dzieżach ( rodzaj pojemnika ) - fragment drzeworytu z XVII wieku.

( Ilustracja z : G. Leopolita, Przysmaki duchowe Gorczyca y Kwas, Kraków ( ? ) 1619, wielkość oryginału 11,9 x 9,5 cm ).














Wnętrze kuchni w karczmie - fragment drzeworytu z XVII wieku. Kuchnia dworska ( w zamożnych dworach ) wyglądała podobnie, choć być może była nieco mniejsza.

( Ilustracja z: W. Jeżowski, Oeconomia albo porządek zabaw ziemiańskich, Kraków 1648 ).














Wypiek chleba i przygotowywanie posiłku na folwarku - drzeworyt z XVI wieku. W głębi drzeworytu ukazano prace polowe : orkę końmi i żniwa. Na uwagę zasługuje oddzielenie pieca chlebowego od pomieszczeń mieszkalnych ( ze względów przeciwpożarowych ).

( Ilustracja z : P. Crescentyn, O pomnożeniu i rozkrzewieniu wszelakich pożytków, Kraków 1571. )










Praczka - drzeworyt z XVI wieku. W źródłach z interesującego nas okresu znajdujemy wiele wzmianek o dość powszechnym stosowaniu mydla do utrzymania higieny. Trudno jednak powiedzieć jak rozpowszechnione było ono wśród chłopów.

( Ilustracja z : J. Muczkowski, Zbiór drzeworytów w Bibliotece Uniwersytetu Jagiellońskiego zachowanych, Kraków 1849 ).






Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Galeria: Ogrody

GALERIA : Chałupy chłopskie