Technika uprawy i narzędzia - Bronowanie

W XVI wieku stosowano kilka typów bron. Najbardziej prymitywne były zbudowane z pnia drzewa. Rolę zębów pełniły wystające z nich resztki gałęzi. Bardziej skomplikowane - tzw. brony laskowe budowano ze skrzyżowanych ze sobą lasek. Do nich przywiązywano drewniane zęby. Często już można było spotkać bronę wykonaną z belek, w których osadzano zęby, w szczególnych wypadkach mogły zostać one wykonane z metalu.
Zabieg bronowania stosowany był ówcześnie bardzo często. Musiał bowiem uzupełniać orkę, która niezbyt dobrze spulchniała glebę. Dodatkowo służyło bronowanie likwidacji części chwastów na polu i przykryciu ziarna po siewie.



Anzelm Gostomski autor wydanego w 1588 roku dzieła o organizowaniu folwarków podkreślał rolę brony pisząc że :
 ,, Brona - pan rolej, bo na bronie wszystko zależy, której trzeba takiego czasu patrzyć, jako na sianie : bo choć rolą zorze, a z niej perzu nie wywlecze, tedy tam po oraniu nic."
( Powyżej fragment drzeworytu przedstawiający bronowanie za pomocą konia - być może z zastosowaniem brony żelaznej. Ilustracja pochodzi z pracy Piotra Crescentyna, O pomnożeniu i rozkrzewieniu wszelakich pożytków, Kraków 1571)
Cały drzeworyt przedstawiający bronowanie znajduje się w GALERII.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Galeria: Ogrody

Chłopi w Polsce w XVI wieku

Galeria : życie codzienne II (praca – kobiety)