GALERIA :Spichrze



Spichrze w Kazimierzu Dolnym z XVII wieku - służące głównie do przechowywania ziarna. Miasto to wówczas należało do jednych z najważniejszych punktów handlu zbożem. Liczbę spichrzów w Kazimierzu można szacować ( w połowie XVI w. ) na 45. Więcej informacji o spichrzach i wspomnianym mieście znajduje się na stronie : Kazimierz Dolny. Warto zapoznać się również z zabudowaniami gospodarczymi folwarku szlacheckiego a w GALERII zobaczyć inne budynki służące do przechowywania najróżniejszych rzeczy ( tzw. lamusy ).

( Ilustracja z : Z. Gloger, Encyklopedia staropolska ilustrowana, t. IV, Warszawa 1972, s. 344 - według rysunku M. E. Andriollego - drzeworytnika z XIX w. ).



Spichrz z XVII wieku w Sandomierzu.

( Ilustracja z : T. Broniewski, Historia architektury dla wszystkich, Wrocław 1990, s. 332 - uwaga w pracy tej popełniono jak się wydaje błąd i źle podpisano tę ilustracje. W innych publikacjach rysunek ten opisuje się jako spichrz w Sandomierzu ).




Duża drewniana stodoła w okolicach Czorsztyna - przedstawiająca typ budownictwa z terenów górskich. Obiekty tego typu można spotkać nawet i dzisiaj.

( Ilustracja z : T. Broniewski, Historia architektury dla wszystkich, Wrocław 1990, s. 408 ).





Spichrz w krakowskim zakonie norbertanek. Wybudowany prawdopodobnie w XVII ( XVIII ? ) wieku. Warto go porównać z innym rysunkiem przedstawiającym ten sam obiekt ( widać wyraźnie pewne zewnętrzne zmiany ).
( Ilustracja z : Z. Gloger, Encyklopedia staropolska ilustrowana, t. IV, Warszawa 1972, s. 345; ilustracja służąca do porównania z : T. Broniewski, Historia architektury architektury dla wszystkich, Wrocław 1990, s. 408 ).

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Galeria: Ogrody

GALERIA : Chałupy chłopskie