Produkcja roślinna - produkcja zboża

Uwagi ogólne

Produkcję roślinną w Polsce XVI wieku na folwarku jak i w gospodarstwach chłopskich utożsamiać należy przede wszystkim z wytwarzaniem zboża. Nie znaczy to, że inne rośliny takie jak : kapusta, groch, marchew, cebula, buraki, ogórki, bób nie były uprawiane. Obsadzano nimi małe połacie gruntu, a po zbiorach służyły one prawie zawsze do konsumpcji we własnym domowym gospodarstwie. Zwykle tylko chłopi częściej sprzedawali warzywa do pobliskich miast.

Produkcja zboża


Głównym produktem wytwarzanym na folwarku i w gospodarstwach chłopskich było zboże. Brak danych o strukturze zasiewów, ale przyjmuje się, że żyto zajmowało 30 - 60 % uprawianych gruntów, owies 25 - 50 % a pszenica 5 - 20 %. Oczywiście dużo tutaj mogło zależeć od rodzaju gleby, na której wysiewano zboża - na lepszych np. w sandomierskim można było uprawiać więcej pszenicy. Zboże w XVI wieku osiągało wysokie ceny na rynku krajowym, co powodowało bardzo dużą jego opłacalność w produkcji. Ceny zbóż zestawione z płacami w XVI wieku znajdują się tutaj. Warto zapoznać się też z zasadami : Handlu i transportu zboża.

Przeciętne plony zbóż - pamiętając o wahaniach wynikających z czynników klimatycznych, glebowych - Andrzej Wyczański szacował na :

  • żyto - około 8 q z 1 ha [ kwintal ( q ) - 100 kg ]
  • jęczmień - 9 q z 1 ha
  • pszenica - 8,5 q z 1 ha
  • owies - 6 q z 1 ha

Dane te można odnieść również do gospodarstw kmiecych. Problemem, który trzeba poruszyć była możliwość wystąpienia dużej rozpiętości plonów w określonych latach. I tak na przykład w folwarkach należących do miasta Poznania w latach 1593 - 1639 notowano najniższe plony żyta wynoszące 1,4 q z 1 ha, a najwyższe sięgające 7,1 q z 1 ha.
Dalsze obliczenia tego historyka szacunkowej wielkości całkowitych plonów otrzymywanych na przeciętnym szlacheckim folwarku przedstawiały się następująco :


Wielkość plonu tuż po zbiorze
Ilość plonów przeznaczona na sprzedaż
żyto
98 q
57 q
pszenica
29 q
24 q
owies
80 q
48 q
jęczmień
22 q
15 q
Suma
229 q
144 q

Różnica w ilości zebranego i sprzedanego zboża wynikała z potrzeby pozostawienia jego części w gospodarstwie na spożycie i zasiewy.
Aby pozyskać czyste ziarno należało najpierw przeprowadzić żniwa ( zobacz : zbiór plonów ) a następnie wymłócić snopy zboża.

TABELA I : Plony 4 zbóż w Europie XVI wieku. ( Ilość ziaren ).
KRAJ
Pszenica
Żyto
Jęczmień
Owies
Cztery zboża
Niderlandy
10,4
-
8,2
4,0
7,5
Anglia
6,5
8,1
3,6
4,3
5,5
Francja
5,5
-
-
-
5,5
Hiszpania
3,5
-
-
-
3,5
Niemcy
4,7
4,2
4,5
4,3
4,4
Polska ( Korona )
4,9
4,8
6,2
4,8
5,1
Litwa
2,8
2,8
3,6
2,7
3,0
Rosja
1,7
2,8
5,0
2,2
2,9
Dane za :B. H. Slicher van Bath, Yield ratios, Wageningen 1963.


Powyżej zamieszczone dane wskazują, że w XVI wieku ziemie Korony produkowały podobne ilości zboża co Europa Zachodnia. Powoli widać jednak rysującą się różnicę między terenami, na których nakłady na produkcję roślinną były duże ( Niderlandy - jest to tzw. gospodarka intensywna ) a ziemiami, gdzie zwiększenie produkcji osiągano przez powiększenie terenów upraw ( jest to tzw. gospodarka ekstensywna ). Z tabeli wynika, że największe plony z 1 ziarna wysianego dawał jęczmień a najmniejsze na terenie korony owies i żyto. Szacunkowo przyjmuje się iż : plony wielkości 4 - 5 ziaren z jednego wysianego w przeliczeniu na kwintale wynoszą około 6 - 8 q z ha. Plon wysokości 10 ziaren około 15 q z 1 ha.

Rodzaje uprawianych zbóż

Najczęściej sianym zbożem było żyto ozime - czyli wysiewane jesienią. Można się też spotkać z żytem wysiewanym wiosną - czyli jarym. Otrzymywana z żyta mąka stosowana była do wypieku chleba. Pszenice siano przede wszystkim jako zboże ozime ( obecnie jest siane jako zboże jare ). Głównym jarym zbożem- na folwarku i w chłopskim gospodarstwie był owies. Służył on głównie na potrzeby gospodarstwa. Jęczmień wysiewano również jako zboże jare. Wytwarzano z niego głownie kasze - będące wówczas jednym z głównych składników pożywienia ( zobacz : Pożywienie ), służył także do produkcji piwa.

Drzeworyty przedstawiające różne gatunki zboża zamieszczono w GALERII, tam także znajdują się drzeworyty przedstawiające siew zbiór zboża.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Galeria: Ogrody

GALERIA : Chałupy chłopskie